Zespol przetrwałego pobudzenia seksualnego

Mówi się, że kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni bywają oziębłe w łóżku. Co jednak, gdy jest zdecydowanie na odwrót? Takie objawy daje tak zwany zespół przetrwałego pobudzenia seksualnego. Dana osoba cały czas przeżywa wielokrotne orgazmy? i, co istotne, wcale nie musi mieć to żadnego związku a aktywnością seksualną. Mimo, iż brzmi to nawet zabawnie, to w życiu rzeczywistym sprawia ogromne problemy.

Tak naprawdę wystarczy, by pójść na spacer, pojechać gdzieś na rowerze bądź samochodem. Orgazmy mogą się pojawiać cały czas ? czy to kiedy rozmawiasz z przyjaciółmi, czy z ekspedientką w sklepie. Jak mówi jedna z dotkniętych tym zaburzeniem kobiet, można dostać aż 10 orgazmów w przeciągu godziny. Traci to wymiar przyjemności, a staje się niemal torturą, wstydliwym koszmarem. Zaczyna się od najwcześniejszych lat ? u wspomnianej wcześniej osoby pierwszy, wielokrotny orgazm pojawił się w wieku sześciu lat.

Jakie są charakterystyczne cechy zespołu przetrwałego pobudzenia seksualnego?

– orgazmy pojawiają się samoistnie

– napięcie seksualne wcale nie jest rozładowywane

– to zaburzenie dotyczące kobiet (tak zwany priapizm, czyli długotrwały i bolesny wzwód członka jest odpowiednikiem tego zaburzenia u mężczyzn)

Zaburzenie często nie jest rozpoznawane. Wielu ginekologów po prostu bagatelizuje podobne przypadłości, składając je na karb nadmiernej pobudliwości seksualnej kobiety. Tymczasem dotknięte zespołem panie odczuwają zdecydowanie mniejszą satysfakcję seksualną podczas zbliżenia. Cały czas towarzyszy im wstyd, zażenowanie i poczucie winy. Mają mniejsza pewność siebie, spada ich poczucie własnej wartości, bowiem w obliczu zaburzenia stają się tak naprawdę bezradne. Co gorsza, bardzo wiele pań ma myśli samobójcze.

Jakie są przyczyny? W większości przypadków jest to trudne do ustalenia. Mówi się, że może być to skutkiem podrażnienia nerwu sromowego. Ogromna ilość kobiet ma duże obawy, że są dotknięte nie tym zespołem, a nimfomanią. Leczenie jest możliwe, konieczna jest także psychoterapia poprawiająca samopoczucie.