Zaburzona równowaga kwasowo zasadowa

Zaburzona równowaga kwasowo- zasadowa może prowadzić do zakwaszenia organizmu. Wywołuje to osłabienie, poczucie zmęczenia i zwiększoną senność, podatność na infekcje, a także problemy ze skórą i włosami. Może także wywoływać zaparcia albo biegunki. Ludzie mają tendencję do tłumaczenia tych objawów innymi schorzeniami, tymczasem właśnie zakwaszenie jest najczęstsze. Ludzkie ciało próbuje sobie poradzić z nadmierną ilością produktów o kwaśnym pH ? przykładowo wydalając C02 przez płuca lub zamieniając w nerkach mocznik na amoniak. Niestety, w przypadku za dużej ilości kwasu przestaje być to możliwe.

Co wywołuje zakwaszenie?

– mała aktywność fizyczna

– szybkie życie w dużym stresie

– nieprawidłowe żywienie, w którym przeważa fosfor, chlor oraz siarka. Są to składniki, które po rozkładzie zaczynają zakwaszać organizm

Czy sposobem na zdrowie byłoby w takim razie zwiększenie aktywności fizycznej oraz odstawienie wszystkiego, co zakwasza? Aktywność na pewno będzie pomocna, natomiast nie ma sensu eliminować pewnych składników z diety. Wystarczy jednak je rozsądnie ograniczyć ? unikając rzeczy wysoko przetworzonych, jedząc mniej mięsa, pijąc mniej kawy oraz alkoholu. Równocześnie należy dbać o to, by codziennie pić odpowiednio dużą ilość wody.

Czasem zakwaszenie organizmu jest efektem zastosowania niewłaściwej kuracji odchudzających. Może być to kwestia diety wysokobiałkowej lub niskowęglowodanowej. Jeżeli dieta jest dobrze zbilansowana nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Najważniejsze jest bowiem zachowanie równowagi a także różnorodność posiłków.

Jak organizm reaguje w przypadku nadmiaru kwasów?

– nasze ciało musi gdzieś ulokować kwasy. Na samym początku składuje je w tkance łącznej, dlatego możemy odczuwać dolegliwości bólowe na przykład w stawach

  • kwasy sprawiają, że zmienia się praca autonomicznego układu nerwowego. Z tego powodu chory jest wyczerpany, cierpi na silne bóle głowy, ma liczne wysypki i zmiany skórne, walczy z trądzikiem oraz świądem. Staje się nerwowy i ociężały, musi walczyć z wypadaniem włosów.