Rozne rodzaje srodkow przeciwbolowych

Wiele osób jest przekonanych, że środki przeciwbólowe, które dostępne są bez recepty są dla nas w pełni bezpieczne. Możemy je więc zażywać bez żadnych ograniczeń. Tymczasem okazuje się, że niewłaściwie stosowane mogą stanowić dla naszego organizmu ogromne zagrożenie. Warto więc przyjrzeć im się nieco bliżej.

Paracetamol

Najpopularniejszym obecnie środkiem niwelującym ból jest paracetamol. Dodatkowo wykazuje on działanie przeciwgorączkowe. Jako jeden z niewielu środków przeciwbólowych nie działa przeciwzapalnie. Paracetamol okazuje się skuteczny w przypadku bólów, których nasilenie nie jest zbyt duże. Lek ten mogą stosować osoby, które cierpią na chorobę wrzodową zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Jest on również bezpieczny dla kobiet w ciąży, ale dopiero od czwartego miesiąca. Podawać można go również dzieciom w wieku niemowlęcym. Nie można po niego sięgać w momencie, kiedy wypiliśmy alkohol. Wchodzi bowiem z nim w reakcje i w efekcie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby.

Metamizol

Jedną z najdłużej znanych w Polsce substancji przeciwbólowych jest metamizol. Jego działanie hamujące ból jest bardzo silne. Podawać można go zarówno doustnie, jak i dożylnie, co jest jego niewątpliwą zaletą. Metamizol radzi sobie doskonale z bólami o nawet dużym nasileniu. Wykazuje również lekkie działanie rozluźniające, uspokajające i rozkurczowe. Środków, które w swoim składzie zawierają ten środek nie można stosować dłużej niż dwa tygodnie. Ryzyko działań niepożądanych wzrasta bowiem gwałtownie wraz z długością zażywania leku. Wystąpić może leukopenia, agranulocytoza oraz poważne uszkodzenie wątroby i nerek.

Ibuprofen

Jest to jeden z bardziej wszechstronnych środków. Działa bowiem nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Sprawdza się w bólach o średnim nasileniu. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych w przypadku tego środka jest naprawdę niewielkie. Trzeba jednak pamiętać, że jego stosowanie przez długi czas może przyczynić się do podrażnienia żołądka, co może skutkować krwawieniami z błony śluzowej. Możliwe jest również pojawienie się wrzodów.