Pielęgnacja po zabiegach

Kobieta, która staje przed koniecznością poddania się operacji okolic intymnych musi wiedzieć, że aby powrót do zdrowia przebiegał szybko i sprawnie, należy odpowiednio dbać o te niezwykle wrażliwe miejsca. Pielęgnacja wygląda nieco inaczej w zależności od rodzaju zabiegu czy operacji.

Wymrażanie nadżerki

Nadżerka to problem, który dotyka coraz większej ilości kobiet niezależnie od tego, ile mają lat. Najczęściej zapadają na nią panie, które nie rodziły jeszcze dzieci. Zmiany te leczy się obecnie za pomocą wymrażania. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale przez kilka dni po jego przeprowadzeniu kobiecie towarzyszą bóle brzucha oraz bardzo obfite upławy, które mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. To właśnie dlatego należy sięgać po wkładki higieniczne pokryte bawełnianą powłoką. Wymieniać należy je nawet kilka razy w ciągu dnia. Do podmywania się należy stosować płyn do higieny intymnej, który w swoim składzie zawiera specjalny probiotyk. W przypadku wyjątkowo dużego dyskomfortu na noc można stosować globulki z kwasem hialuronowym, które umieszcza się w pochwie. Ich zastosowanie sprawi, że rana będzie goić się dużo szybciej.

Łyżeczkowanie macicy

Łyżeczkowanie macicy to zabieg chirurgiczny, który skutkuje krwawieniami mogącymi utrzymywać się nawet przez kilka dni. Dodatkowo kobieta może odczuwać bardzo silny ból umiejscowiony w dolnej części brzucha. Po tym zabiegu kobieta musi stosować podpaski, które należy wymieniać bardzo często nawet wtedy, kiedy krwawienie nie jest zbyt obfite. Korzystanie z perfumowanych podpasek pokrytych sztuczną powłoką jest w tym czasie zakazane. Do podmywania się należy wykorzystywać letnią wodę. Zbyt ciepła może sprawić, że krwawienie się nasili. Świetnie po łyżeczkowaniu macicy sprawdzą się płyny do higieny intymnej, które zawierają wyciąg z szałwii, kory dębu lub kasztanowca.

Usunięcie polipa

Polipy to niewielkie i zazwyczaj niegroźne zmiany, które pojawiać mogą się na szyjce macicy. Taki zabieg wiąże się z niewielkimi krwawieniami oraz podrażnieniem sromu. Kobieta, która przeszła usunięcie polipów powinna stosować wkładki higieniczne nieperfumowane. Najlepsze będą te, których warstwa chłonna wykonana została w taki sposób, że skóra może swobodnie oddychać.