Piękny uśmiech

girl-102829_1280Zdrowe i białe zęby są normą współczesnego społeczeństwa. Każdy chciałby posiadać piękny uśmiech, nie skarżyć się ma problemy z uzębieniem. Wiedza o zasadach higieny jamy ustnej również jest powszechna, a jednak strach przed dentystą deklaruje większość ludzi. Przywrócenie urody i zadbanie o ładne zęby, często musi zostać poprzedzone leczeniem i uzupełnianiem braków w uzębieniu. Dzisiejsza stomatologia zapewnia bezbolesne zabiegi i uzupełnienie wszelkich braków.

Czasem wydaje się, że brak pojedynczego zęba, na dodatek niewidoczny, może nie stanowić problemu zdrowotnego i estetycznego. Jednak warto zdać sobie sprawę z faktu, że żeby są całością, tworzą system, działający wówczas, gdy nie ma w nim słabych punktów. Braki zębów są przyczyną przemieszczania się pozostałych, co w efekcie prowadzi do ich rozchwiania i wad układu gryzienia.

Jak naprawić uzębienie?

Nowoczesna stomatologia nie zna przeszkód w niesieniu pomocy swoim pacjentom. Codziennością są zabiegi wybielające zęby lub korygujące kształt. Stosuje się plastyczne kompozyty, licówki, porcelanowe koronki, itp.

Skutecznym sposobem na uzupełnienie brakującego uzębienia jest zastosowanie implantów. Są nimi korzenie, wykonane z tytanu, przyjmujące postać śruby, do której mocowane są protezy. Implanty stosuje się również w sytuacji, gdy ze względu na całkowity brak zębów, niemożliwym jest zastosowanie zwykłej protezy. Do produkcji implantów wykorzystuje się nowoczesne technologie. Zabiegu implantowania dokonują doświadczeni lekarze dentyści. Oceniają oni stan kości oraz bocznego uzębienia. Tomografia stomatologiczna 3D pozwala na pełną ocenę stanu uzębienia pacjenta i przeprowadzenie zabiegu na ekranie komputera – przed właściwym implantowaniem. Program komputerowy ułatwia przygotowanie, idealnych dla danego człowieka, wszczepów.

Kiedy nie stosować implantów?

Zanim stomatolog zdecyduje, czy możliwy jest zabieg implantowania, skieruje pacjenta na badania krwi. Wiedza na temat krzepliwości, poziomu cukru lub osteoporozy, w przypadku kobiet, ma kluczowe znaczenie. Przeprowadzony może również zostać test na akceptacje metali, chociaż tytan ma neutralny wpływ na organizm ludzki.

Przeciwwskazania do zastosowania implantów dotyczą;

– pacjentów, u których występuje paradontoza lub wysoki poziom cukru we krwi – są to przyczyny niegojenia się ran, możliwości zakażeń i złego zrastania się implantu z kością,

– osób, u których występują choroby wyniszczające organizm oraz po przebytych zabiegach radioterapii,

– nałogowo palących papierosy – co jest przyczyną słabego ukrwienia błon śluzowych. Rany palaczy źle i wolno się goją,

– chorych na osteoporozę i cierpiących na inne choroby kości,

– kobiet w ciąży. Zabieg można przeprowadzić po urodzeniu dziecka.

Zalety implantów

Decyzja na zastosowanie implantów niesie za sobą koszty finansowe. Jednak korzyści są długotrwałe. Najważniejszą sprawą jest podniesienie komfortu życiowego pacjentów. Implanty podtrzymują protezy zębowe, co w wypadku ludzi starszych ma znaczenie i dla wyglądu, i dla zdrowia.

Zastosowanie protez ułatwia higienę jamy ustnej i poprawia samopoczucie. W przypadku ludzi młodych, można zastosować implanty, gdy zakończy się rozwój kostny organizmu, czyli około 18. roku życia. Świadomość, że jesteśmy posiadaczami pięknego uśmiechu, powoduje wzrost własnej samooceny, co przekłada się na powodzenie w zamierzonych działaniach osobistych lub zawodowych.