Otyłosc jest choroba?

Niektórzy mówią, że otyłość jest chorobą. Czy to prawda? A może to jedynie wymówka tych, którym po prostu nie chce się codziennie ćwiczyć? Jak twierdzą naukowcy ? otyłość nie jest chorobą i przeważająca większość cierpiących na nią osób po prostu jest zbyt leniwa, by zmienić swoją wagę. Nie są w stanie podjąć wysiłku ? nie dlatego, że są przewlekle chorzy ale dlatego, że im się po prostu nie chce.

W chwili w której nazywamy otyłość chorobą dajemy osobom z nadwagą dobrą wymówkę. Wówczas twierdzą oni, że ich stan jest nieuleczalny i nie motywują się do tego, by w jakiś sposób to zmienić. Wskutek takiego postępowania wielu z nich przez cale swoje życie usprawiedliwia swoje lenistwo. Oto dowody:

– badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów Richmond i Minnesota

– badanie tyczyło osób otyłych, które dowiedziały się, że ich waga jest wynikiem stanu chorobowego

– zgodnie z wynikami badań, osoby otyłe które były przekonane, że ich tusza jest wynikiem choroby, miały zdecydowanie mniejsza wewnętrzną motywację do tego by zmienić swój styl życia. Równocześnie mniej przejmowały się tym, że maja kilka dodatkowych kilogramów.

Należy zwrócić tez przy tym uwagę na różnicę między pojęciami otyłości oraz nadwagi. Otyłość jest to stan nadmiernej akumulacji tłuszczu w tkance tłuszczowej ? jego ilość jest tak duża, że prowadzi do zaburzeń stanu zdrowia. Kalorie, jakie spożywa dana osoba są zdecydowanie większe niż te, które mogłaby ona spalić. Wskazanie, czy nasza waga jest prawidłowa jest możliwa dzięki Indeksowi Masy Ciała (BMI), pokazującym, jaka jest relacja pomiędzy wzrostem a wagą.

Prawidłowe BMI to takie, które mieści się między 18,5 a 25. Nadwaga to BMI pomiędzy 25 a 30, a otyłość ? powyżej 30. Otyłość nie jest chorobą, a raczej powodem wystąpienia innych chorób. To właśnie ona sprawia, że ludzie z dużą ilością nadmiernych kilogramów borykają się ze schorzeniami związanymi z układem ruchu, wysokim poziomem cholesterolu, chorobami układu krążenia i wieloma innymi, które zdecydowanie utrudniają życie.