Otyłość – choroba XXI wieku

obesity-993126_1280Otyłość to choroba, a w zasadzie epidemia XXI wieku. Definicja tej choroby nie ogranicza się do stwierdzenia – zbyt gruby, czy ciężki. Otyłość to po prostu nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie w ilości, która jest dla organizmu niebezpieczna. W przypadku kobiet możemy mówić o otyłości, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25% całkowitej masy ciała, a w przypadku mężczyzn jest to 20%. Najpopularniejsza jest otyłość brzuszna, czyli gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej. Temat otyłości jest coraz popularniejszy, bo musimy wiedzieć, że dotyczy coraz większej ilości ludzi, również dzieci. Ponadto dochodzi kwestia tego, że problemy zdrowotne wcale nie kończą się na otyłości. Niestety osoby z tym problemem często mają cukrzycę typu 2, zapadają na choroby krążenia, częściej również dotykają je niektóre typy nowotworów.
Niestety otyłość dotyczy coraz większej liczby ludności na całym świecie, w niektórych krajach wciąż uważana jest za podkreślenie pozycji społecznej, podobnie jak przed laty w Europie, teraz jednak otyłość to choroba, z którą walczy wiele osób, niektórym udaje się z niej wyjść, inni tkwią w niej latami zagrażając swojemu życiu.
Bardzo skutecznym sposobem określania, czy nasza masa ciała jest prawidłowa to wyliczenie BMI. BMI wyliczane jest następująco, na początku mnożymy swój wzrost, czyli na przykład 1,65 x 1,65, co daje 2,7225 i potem dzielimy przez naszą wagę. Daje nam to wynik ostateczny, który porównujemy do następujących wartości: wartość prawidłowa 19-25, nadwaga 25-30, otyłość >30, skrajna otyłość >40.
Otyłość to szeroki problem społeczny, zwłaszcza krajach wysokorozwiniętych, gdzie przyczyną jest nie tylko nagromadzenie różnych restauracji typu fast food, ale i tempo życia oraz w niektórych kultura odbieranie otyłości, jako oznakę powodzenia.  Niestety mimo tego, że mamy świadomość tego, jakie otyłość niesie za sobą zagrożenie, w istocie nie umiemy sobie z nią radzić.
Otyłość niestety nie kończy się na dużych rozmiarach, ma o wiele bardziej poważniejszy wpływ na nasz organizm niż możemy sobie wyobrazić. Choroby najczęściej dotykają osoby otyłe to: cukrzyca typu 2, ale również często problemem są wszelkiego rodzaju wylewy, czy choroby serca, jak miażdżyca, nadciśnienie. Często u osób z otyłością dochodzi do zawału mięśnia sercowego i mózgu. Pod wpływem otyłości może pojawić się zatorowość, choroby nerek, ale również wiele różnych nowotworów.
Choroby to jednak nie wszystko, wielu badaczy zauważa też wpływ otyłości na inne sfery naszego życia. Przede wszystkim rzadsze i mniej bezpieczne uprawianie seksu, mniejsze zarobki, a nawet brak pracy, osoby otyłe wyglądają na starsze niż są w rzeczywistości, często są negatywnie odbierane przez resztę społeczeństwa, a do tego dochodzi krótsza oczekiwana długość życia.
Jak można przestrzec się przed tą chorobą, co jest jej przyczyną?
Istnieje kilka przyczyn otyłości, ale współczesna nauka nadal nie poradziła sobie z tym problemem, otyłość w istocie jest epidemią XXI w., Nie ma skutecznego leku, nawet zrzucenie kilogramów, zmiana nawyków, więcej ruchu nie daje gwarancji, że problem nie wróci. Osiągnięcie niższej wagi dzięki diecie oraz ćwiczeniom jest możliwe, jednak nie wszyscy naukowcy uważają, że to sposób na zmianę naszego myślenia. Warto tutaj zauważyć, że to właśnie brak aktywności jest największym sprzymierzeńcem otyłości. Niestety sprowadza się to do tego, że otyłość coraz częściej dotyczy dzieci w wieku szkolnym, które są ciągle dokarmiane przez babcie, ciocie, mamy, a do tego same podjadają w szkole różne słodkości. Niestety czasem problem jest bardziej zaawansowany, bo dochodzą czynniki genetyczne Naukowcy wykazują, że istnieją pewne zespoły chorobowe, które mają podłoże genetyczne i mogą powodować one gromadzenie się tłuszczu w naszym ciele. Przykładem tego rodzaju przypadłości jest między innymi zespół Pradera-Williego. Chociaż otyłość najczęściej wynika z tego, że po prostu się nie ruszamy i stosujemy złą dietę, i wielu osób wykryto pewne skłonności do tycia powiązane z genami. Oczywiście wiele obserwatorów błędnie przyjmuje, że otyłość w rodzinie to zła dieta stosowana przez wszystkich członków, jednak zdarza się tak, że nasze geny nie działają prawidłowo, hamują spalanie spożytej energii. Zauważa się jednak, że bardzo ważną kwestią są nie tylko geny, ale same biologiczne, a przykładem będzie tutaj uszkodzenie podwzgórza, czy w przypadku mężczyzn jąder brzuszno-przyśrodkowych. U kobiet powodem otyłości brzusznej najczęściej są zaburzenia endokrynologiczne, w tym niedoczynność tarczycy. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha powinno być sygnałem, że organizm nie pracuje prawidłowo warto skierować się na badanie hormonów tarczycy. Kolejna kwestia to czynniki. Wypływ na nasza wagę mają przede wszystkie leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwpadaczkowe insulina, a także różne leki hormonalne. Ważne jest również to, jak często uprawiamy sport
I to zaliczane jest do czynników środowiskowych. Często powodem otyłości jest też depresja, czyli typowy problem psychologiczny.