Nie lubisz okularów? Nie martw się!

eyeglasses-698672_1280Komputer, telewizor, czytanie książek – wszystko to sprawia, że kondycja naszych oczu pogarsza się. Coraz więcej osób musi nosić okulary. Nie wszyscy są jednak w stanie zaakceptować taki stan rzeczy. Okulary parują, gniotą nos, wymagają odpowiedniego makijażu. Na szczęście współczesna okulistyka oferuje nam kilka rozwiązań, które pomogą rzucić okulary w kąt. Warto jednak wiedzieć, że o wzrok warto odpowiednio dbać, a wtedy okulary może w ogóle nie będą nam potrzebne.

Dieta dbająca o wzrok

Nasze oczy bardzo lubią pożywienie określonego rodzaju. Chcąc jak najdłużej zachować wzrok w odpowiedniej kondycji, należy do diety włączyć przede wszystkim:

  • ryby morskie;
  • zielone warzywa;
  • ciemne owoce.

Ryby morskie to świetne źródło witaminy A, która sprawia, że mniejsze jest ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Jeżeli witaminy tej będzie w naszym organizmie zbyt mało, szybko to dostrzeżemy: pojawi się bowiem trudność z widzeniem po zmroku.

Zawarta w zielonych warzywach luteina to również świetne wsparcie dla plamki żółtej. Luteiny dostarczą nam między innymi brokuły oraz jarmuż.

Ciemne owoce to z kolei źródło antycyjanów, które wzmacniają naczynia krwionośne znajdujące się w gałce ocznej. Dzięki temu nasze oczy mogą być lepiej odżywione.

Soczewki kontaktowe

Rozwiązaniem dla osób, które nie chcą nosić okularów, są soczewki kontaktowe. Mają one naprawdę mnóstwo zalet. Przede wszystkim zakłada się je bezpośrednio na oko, przez co nie ograniczają one nawet w minimalnym stopniu naszego pola widzenia. Osoba, która korzysta z soczewek widzi dobrze nie tylko to, co znajduje się przed nią, ale również to, co ma z boku. W przypadku okularów jest to ograniczone. Tą zaletę soczewek kontaktowych docenią przede wszystkim osoby, które prowadzą samochód. Bardzo przydaje się to bowiem na przykład w trakcie parkowania. Soczewki kontaktowe są również niezastąpione w przypadku osób, które aktywnie uprawiają sport. Nie ma tu bowiem ryzyka, że zsuną się z oczu czy że uderzy w nie piłka, tłukąc je i boleśnie raniąc twarz. Soczewki są więc o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. Do tego nie parują, kiedy wchodzi z dworu do nagrzanego pomieszczenia. Nie ograniczają więc w ogóle pola widzenia. Nie pokrywają się wilgocią, kiedy pada deszcz. Nawet w deszczowe dni osoba nosząca soczewki kontaktowe ma więc nieograniczone możliwości spostrzegania świata. Jednym minusem jest fakt, że wymagają one odpowiednich zabiegów. Trzeba pamiętać o tym, aby regularnie je wyjmować i wymieniać na nowe zgodnie z zaleceniami producenta. Wtedy będą całkowicie bezpieczne, a ich użytkowanie nie będzie wiązało się z żadnym ryzykiem.

Zabiegi

Osoby, które mają wadę wzroku, a nie chcą nosić okularów, mogą również zdecydować się na zabieg laserowy. Jego wykonanie sprawi, że noszenie okularów czy soczewek będzie w ogóle niepotrzebne. Niestety, takie zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ich cena nie należy do najniższych. Dlatego ich wykonanie zaleca się osobom, które mają już naprawdę bardzo dużą wadę wzroku.