Kwas hialuronowy – skuteczny w wielu sytuacjach

Kiedy-stosujemy-botoks-a-kiedy-kwas-hialuronowyWiększości z nas kwas hialuronowy kojarzy się tylko i wyłącznie z zabiegami medycyny estetycznej. Tymczasem okazuje się, że środek ten nie tylko likwiduje zmarszczki i modeluje ciało, ale również doskonale leczy. Dzisiaj sięga po niego również okulistyka, ginekologia, a nawet ortopedia. Poznajmy bliżej jego właściwości.

Okulistyka

Krople do oczu, które w swoim składzie zawierają właśnie kwas hialuronowy są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób pracujących przy komputerze. Zawartość tego środka sprawia, że krople pokrywają oko niewidzialnym i jednocześnie zupełnie niewyczuwalnym filmem, który długo utrzymuje się na oku i zapewnia skuteczne nawilżenie. Dzięki temu nie pojawia się uczucie:

  • pieczenia;
  • kłucia.

Nie mamy również wrażenia, że pod naszymi powiekami znajduje się piasek.

Krople z kwasem hialuronowym można kupić w każdej aptece bez konieczności przedstawiania recepty.

Kwas hialuronowy jest pomocny także w przypadku osób noszących soczewki kontaktowe. Dzięki nim nie doskwiera nam uczucie tarcia, które pojawić może się pod koniec dnia. Plusem tego rodzaju środków jest fakt, że można zapuszczać je do oczu bez konieczności zdejmowania samych soczewek. Jest to więc duże ułatwienie, które sprawia, że krople można zaaplikować niemalże w każdy miejscu. Kwas hialuronowy coraz częściej znajduje się również w płynach, których formuła opracowana została tak, aby pielęgnowały delikatne soczewki kontaktowe.

Środek ten znajduje się również zastosowanie w zabiegach chirurgii okulistycznej. Sięga się po niego w przypadku operacji usunięcia zaćmy oraz tych zabiegów, które swoim zasięgiem obejmują rogówkę. Zadaniem kwasu hialuronowego jest w tych przypadkach chronienie przed uszkodzeniem wyjątkowo delikatnych tkanek oka.

Ginekologia

Kobiety, które mają za sobą operację na szyjce macicy bardzo często dostają od lekarza zalecenie stosowania środków dopochwowych, które zawierają właśnie kwas hialuronowy. Są one pomocne również w przypadku pań, które rodziły dziecko,a w trakcie porodu pojawiła się konieczność nacięcia krocza. Mało kto wie bowiem, że kwas hialuronowy nie tylko nawilża, ale również bardzo skutecznie pomaga goić się rozmaitym ranom. Wykazuje on również działanie przeciwzapalne.

Jest to także niezastąpiony środek w walce z suchością pochwy, która bardzo często dotyka kobiety po porodzie oraz w okresie menopauzy. W tym wypadku do wyboru są globulki dopochwowe lub kremy i maści. Każda kobieta może więc wybrać dla siebie środek w optymalnej formie.

Jedną z chorób ginekologicznych jest śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Także w wypadku tej dolegliwości kwas hialuronowy okazuje się być bardzo skuteczny. Podaje się go wprost do pęcherza, wykorzystując do tego celu specjalny cewnik. Wprowadzony kwas hialuronowy zaczyna „obklejać” ścianki pęcherza, tworząc tym samym na ich powierzchni warstwę o działaniu ochronnym. Uszkodzony przez chorobę nabłonek może się więc skutecznie regenerować. Jeżeli lek stosowany będzie przez dłuższy czas, choroba może całkowicie ustąpić.