Jak wybrać dobry suplement diety?

pharmacy-218692_1280  Suplementacja kompleksowymi preparatami witaminowo-mineralnymi ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Każda grupa znajduje wiele argumentów popierających akurat jej stanowisko. Z całą pewnością racje jednej i drugiej strony można uznać w jakimś stopniu za uzasadnione. Co więc robić? Stosować suplementy czy też nie?
Podejmując decyzję, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę stan naszego zdrowia. Braki istotnych dla organizmu substancji mogą bowiem mieć poważne konsekwencje. Mimo że pewnym sygnałem niedoborów są zmiany typowo fizyczne, takie jak: pogorszona cera, stan włosów, paznokci, , ważniejsze są jednak zaburzenia funkcjonowania naszego organizmu. Nadmierne przemęczenie, brak odporności, bezsenność… to jedne z pierwszych objawów, które powinny nas zaniepokoić. W takiej sytuacji szybkie uzupełnienie diety o witaminy i minerały jest nawet wskazane. Problem pojawia się jednak w momencie wyboru.
Apteki kuszą nas wielością opakowań, telewizyjne i prasowe reklamy niejednokrotnie przekonują, że to właśnie propozycja danego producenta jest tą najlepszą. Tymczasem witaminy i minerały w tabletkach absolutnie nie są cukierkami i nie powinny być traktowane z pełną dowolnością. Jak każde lekarstwo, powinny być zażywane według wskazań lekarza i tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie warto sugerować się także popularnymi określeniami: najlepszy, najtańszy, najlepiej przyswajalny… To chwyty reklamowe, dla kupującego najważniejsze są zupełnie inne zasady.
Po pierwsze, skład. Jak wspomniano już wcześniej, zażywać powinniśmy te składniki, które powinniśmy uzupełniać. Nie należy zatem łykać profilaktycznie i na własną rękę kompleksowych preparatów, licząc na to, że w ten sposób dostarczymy do organizmu wszystko, czego mu trzeba. Warto zweryfikować także dawkę, by upewnić się, w jaki sposób możemy suplementować organizm skutecznie. Istotne jest także sprawdzenie przyswajalności danego produktu. Z reguły stopień przyswajalności zależny jest od formy, w jakiej witaminy i minerały występują. Warto w tej sprawie skonsultować się z farmaceutą.
Wybór ostatecznie zawsze powinien być determinowany przez potrzeby organizmu. Część z nich wynika z wieku czy płci osoby poszukującej suplementacji, część jest wynikiem prowadzonego trybu życia, czasami zdarza się, że organizm trzeba wspomóc ze względu na odmienny stan, w jakim się znalazł, np. ciążę czy rekonwalescencję… Nie ma zatem jednego preparatu, który stanowiłby doskonałą odpowiedź na wszystkie potrzeby wszystkich organizmów.
Jak zatem nie dać się nabrać? Przede wszystkim należy poszukiwać nie marek, a konkretnych substancji dostosowanych do indywidualnych potrzeb organizmu w określonych fazach życia wymagających wsparcia. Nie należy również przesadzać z dawką. Łykając witaminy w dużych ilościach, można doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli ich nadmiaru w organizmie. Hiperwitaminoza, podobnie jak niedobór, może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, z tą różnicą, że na nadmiar nie ma lekarstwa i jedyne, co można zrobić, to czekać, aż organizm sam go usunie.