Jak radzić sobie z bólem karku i szyi

krecz5Każdy z nas boryka się czasami z bólami karku oraz szyi. Wystarczy dłużej popracować przy komputerze, aby pojawiła się sztywność, ból, napięcie. Z całą pewnością nie są to dolegliwości miłe – mogą one utrudnić poważnie funkcjonowanie i sprawić, że nie będziemy mieć ochoty na wychodzenie z domu. Na szczęście z dolegliwościami tego rodzaju możemy sobie bez trudu poradzić. Wystarczy sięgnąć po kilka znanych metod.

Rozciąganie

Kiedy się obudzimy, nie powinniśmy od razu wstawać z łóżka. Dobrze jest nastawić sobie budzić na kilka minut wcześniej, aby dać sobie chwilę czasu na dokładne rozciągnięcie. Dzięki temu nasz cały kręgosłup zostanie delikatnie rozciągnięty. Trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego gwałtownie. Po rozciąganiu nie należy również zbyt szybko wstawać z łóżka.

Prysznic

Dobrym rozwiązaniem jest branie porannego prysznica. W czasie jego trwania silny strumień wody należy skierować na kark. Dzięki temu mięśnie grzbietu zostaną przyjemnie pobudzone, rozluźnione i rozmasowane. Nic tak korzystnie nie działa na nasze mięśnie i kręgosłup jak właśnie woda.

Suszarka

Mało kto wie, że ona również może okazać się pomocna w walce o mniej bolesny kręgosłup, kark i barki. Susząc włosy ,warto skierować ciepłe powietrze na bolące miejsca. Ciepło doskonale rozgrzewa, a tym samym pomaga zwalczyć dolegliwości bólowe.

Ciepłe kompresy

Jest to znany od wielu lat sposób na pozbycie się bólów okoli karku, szyi i barków. Tutaj mamy naprawdę wielki wybór. Jeżeli nie chcemy zbytnio inwestować w sprzęt do okładów, możemy sięgnąć po prostu po zwykłą gorczycę. Wystarczy uszyć bawełniany woreczek i napełnić go nasionami tej popularnej w Polsce rośliny. Następnie woreczek umieszczamy w rozgrzanym piekarniku (albo kładziemy na grzejniku, jeśli już działa centralne ogrzewanie) i pozwalamy mu się rozgrzać. Kiedy już będzie wystarczająco ciepły (ale UWAGA: nie gorący!), kładziemy go w miejscu, które nas boli. Taki zabieg warto wykonać przed pójściem spać.

W aptece kupimy natomiast preparaty borowinowe, które również doskonale sprawdzają się w wykonywaniu ciepłych kompresów. Mogą one mieć postać wygodnych plastrów, pasty oraz kostek. Torf należy ogrzać w kąpieli wodnej. Temperatura wody nie powinna przekraczać czterdziestu stopni. Następnie już ogrzany układany na bolącym miejscu. W zupełności wystarczy warstwa o grubości maksymalnie dwóch centymetrów. Trzeba pamiętać, że torf należy przykryć folią, a następnie ręcznikiem. Dzięki temu zostanie utrzymane ciepło. Taki okład pobudzi skutecznie krążenie i na długo rozluźni mięśnie. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących długo przy komputerze, u których ból związany jest z silnym napięciem mięśniowym.

Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na przygotowywanie kompresów, możemy sięgnąć po gotowe kompresy żelowe, które dostępne są w każdej aptece. Szczególnie polecane są te w formie woreczków, w których znajduje się masa żelowa. Wkłada się je na chwilkę do ciepłej wody, a następnie przykłada do bolącego miejsca. Ich cena jest bardzo różna – rozpoczyna się od około 15 złotych, ale może dochodzić nawet do 60 złotych.