Garść prawd i mitów dotyczących szczepionek

drugs-20250_1280Każdy z nas słyszał o szczepionkach. Traktowane są one jako ratunek dla ludzkości. To właśnie dzięki nim udało się wyeliminować bardzo wiele naprawdę groźnych dla ludzkiego organizmu chorób. Jeszcze nie tak całkiem dawno szczepienia obejmowały jedynie dzieci. Dzisiaj znajduje się naprawdę duży wybór również szczepionek dla osób dorosłych. Poniżej przedstawiamy garść faktów i mitów, które są z nimi związane.

O czym należy pamiętać, kiedy planujemy szczepienie?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że poddać szczepieniu mogą się tylko i wyłącznie osoby zdrowe. Całkowicie wykluczają możliwość szczepienia:

  • infekcje, które przebiegają z wysoką gorączką;
  • choroby przewlekłe, które właśnie weszły w zaostrzenie;
  • uczulenie na którykolwiek składnik szczepionki;
  • ciążą.

Jeśli chodzi o ostatni czynnik, to wielu lekarzy wyklucza szczepienie również wtedy, kiedy kobieta deklaruje planowanie ciąży w najbliższym czasie.

Jak złagodzić dolegliwości po szczepieniu?

Wiele osób uskarża się na to, że po wykonanym szczepieniu na ich skórze pojawia się silne zaczerwienienie, obrzęk, a nawet ból. Rozwiązaniem w takim wypadku jest stosowanie kompresów. Wykonać można je z sody oczyszczonej albo altacetu, który zakupić można w każdej aptece.

Gorączka po szczepionce

Rzeczywiście nasz organizm może tak właśnie zareagować. Jest to reakcja na wprowadzone do organizmu substancje. Rozwiązanie jest jednak proste: wystarczy sięgnąć po preparaty, które wykazują działanie przeciwgorączkowe. Do lekarza należy udać się tylko wtedy, kiedy gorączka utrzymuje się przez trzy dni. W takiej sytuacji konsultacja jest niezbędna. Ważne jest jednak, aby poinformować lekarza, że szczepiliśmy się. Trzeba również powiedzieć mu na co była szczepionka.

Na grypę można szczepić się tylko jesienią

Jest to jeden z większych mitów. Ze szczepionki tej można skorzystać nawet zimą. Trzeba bowiem pamiętać, że druga duża fala zachorowań na grypę przypada na czas między styczniem a lutym. Nawet jeśli zaszczepimy się dopiero w grudniu, mamy szansę na to, aby nabrać jeszcze odporności. Aby szczepionka zadziałała, potrzeba bowiem około dwóch tygodni. Warto pamiętać, że dzisiaj Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby lekarze proponowali zaszczepienie na grypę wszystkim pacjentom, którzy w okresie jesienno – zimowym pojawią się w ich gabinetach. Mówiąc o szczepieniu na grypę, trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie chroni nas ono w stu procentach przed zachorowaniem. Jest natomiast doskonałym sposobem na to, aby choroba miała o wiele łagodniejszy przebieg, a tym samym mniejsze było ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Dla niektórych osób szczepienia dostępne są za darmo

To całkowita prawda. Istnieje duża grupa osób, które do niektórych szczepień mają darmowy dostęp. Zalicza się do nich między innymi osoby, które zatrudnione są w służbie zdrowia. Na darmowe szczepienia mogą liczyć również osoby, których bliskie osoby chorują na wzw typu B. Jeśli chodzi o szczepienia na wzw typu B, to za darmo mogą skorzystać z nich osoby wykonujące zawód:

  • fryzjera;
  • kosmetyczki;
  • tatuażysty.

Koszta takiego szczepienia ma obowiązek ponieść pracodawca.