Fakty dotyczace alergii

Kiedy powstaje alergia? Jak mówią najnowsze badania ? zdecydowanie wcześniej, niż dotychczas sądzono, bowiem dzieje się to już w łonie matki. Alergie dotyczą obecnie co drugiego dziecka. Dlaczego właśnie w naszych czasach, kiedy dbamy o czystość i sterylność, coraz więcej osób choruje na alergię? Może właśnie dlatego, że jest? za czysto? Jak się bowiem okazuje, w im mniej sterylnym pomieszczeniu żyjemy, tym mniejsza szansa, że będziemy alergikami.

Alergicy rokrocznie odwiedzają masę przychodni zdrowia ? chodzą do alergologów oraz specjalistów od chorób płucnych. Odwiedzają także dietetyków, w celu ustalenia odpowiedniego żywienia. Coraz więcej małych dzieci męczy się z problemami skórnymi i ma napady astmy. Najbardziej niebezpieczne alergie to te, w których chory jest uczulony na orzeszki ziemne bądź ukąszenia owadów ? tutaj może dojść nawet do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Przyjrzyjmy się kilku faktom:

– osoby zmagające się z katarem sennym z powodu pyłków mają wyjątkowo trudno na wiosnę ? obecnie, jako że następuje ocieplenie klimatu, objawy alergii mogą pojawić się nawet w styczniu.

– uczulenie na roztocza kurzu domowego może być szczególnie uciążliwe ? w samym łóżku znajduje się ich nawet 2 mln!

– nadmierna higiena może okazać się przyczyną nie tylko alergii, ale również cukrzycy typu

Dlaczego to właśnie higiena okazuje się niebezpieczna? Ludzie, poprzez przebywanie w nienaturalnym środowisku, stają się nadwrażliwi. Niewinne mikroby, uznane za zarazki chorobotwórcze, tak naprawdę nie są szczególnie szkodliwe ? wręcz przeciwnie, atakując, uczą nasz organizm obrony przed podobnymi drobnoustrojami. Jeżeli ciało nie miało do tej pory styczności z nimi nigdy nie mogło się nauczyć tego, w jaki sposób walczyć z podobnymi intruzami.

Alergia to nadwrażliwość układu immunologicznego. Przesadnie reaguje on na kontakt ze wszystkimi bakteriami oraz pasożytami. Próbuje zwalczyć nawet te czynniki, które tak naprawdę nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Wytacza ciężkie działa przeciwko pyłkom czy roztoczom, a także sierści zwierzęcej czy różnym składnikom znajdującym się w pożywieniu.