Edukacja w zakresie profilaktyki

medical-563427_1280Wciąż szwankuje wiedza na temat dbania o swoje zdrowie. Nie każdy wie, że ma duży wpływ na to, jak się czuje, to stan zdrowia w dużej mierze określa nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by o nie dbać, niestety pewnych zaniedbań potem nie udaje się wyeliminować. Dlatego koniecznością jest zadbanie o te wszystkie czynniki, jakie się z tym mogą wiązać. Tak więc tak naprawdę dbałość o swoje zdrowie jest zawsze bardzo ważna. Już w szkole dzieci powinny się tego uczyć. W przypadku dzieci i osób młodych szczególnie problematyczna może być nieodpowiednia dbałość o stan uzębienia.

Niestety nie wszyscy rodzice sobie z tego zdają sprawę, jakie ważne jest dbanie o stan zębów dzieci i osób młodych. Regularne kontrole dotyczą przede wszystkim osób do 25, 30 roku życia. Wtedy jest największe zagrożenie występowaniem próchnicy. Dlatego tak ważne jest, by w tym czasie regularnie odwiedzać stomatologa, im jesteśmy młodsi, tym częściej. Wizyty dzieci u dentysty to także konieczność. Niestety wielu rodziców o to nie dba. Szczególnie, że tak naprawdę opieka dentystyczna publiczna to raczej jest w Polsce fikcja. Dlatego biedniejszych rodzin nierzadko po prostu nie stać na zapewnienie swoim dzieciom odpowiedniej opieki dentystycznej. Dobrym pomysłem byłoby więc jednak przywrócenie opieki dentystycznej do szkół. I o ile utrzymanie przyszkolnych gabinetów raczej byłoby zbyt kosztowne – w Polsce głównie dentyści wybierają jednak pracę na własny rachunek – o tyle po prostu co jakiś czas można by kontrolować stan uzębienia, w ramach regularnych wizyt, orgaznizowanych właśnie przez szkołę. Wtedy można by zdecydowanie zmniejszyć ten problem i zadbać o to, by taka profilaktyką mogły być objęte faktycznie wszystkie dzieci, nie tylko te, które mają bogatszych czy zaradniejszych rodziców, bardziej świadomych co do zagrożeń, jakie płyną z nieodpowiedniej opieki zdrowotnej, w tym dentystycznej w tak młodym wieku.

Tak więc na pewno jest to jednej z najważniejszych problemów do rozwiązania, w porównaniu z krajami Europy zachodniej, w Polsce jeszcze tego brakuje. Potem zaś trzeba wydawać większe sumy na leczenie już poważnych problemów z zębami dlatego zdecydowanie lepiej jest zawsze te problemy wyeliminować na pierwszym etapie, kiedy jeszcze nie sprawiają aż takich kłopotów i są łatwe do wyeliminowania. Na pewno taka profilaktyka na szeroka skalę zawsze będzie lepszym wyjściem z tej sytuacji. Zawsze też profilaktyka w jakiejkolwiek dziedzinie zdrowotnej jest dla państwowego, ogólnego systemu zdrowotnego dużo bardziej opłacalna, jeśli chodzi o koszty związane z późniejszym leczeniem. Więc nakłady na profilaktykę powinny być wyższe, bo i tak jest ona dużo tańsza, niż późniejsze leczenie. W tym kierunku powinno się więc to dobywać. Niestety w praktyce bywa różnie, gdyż nawet niektóre badania profilaktyczne nie zawsze są skuteczne i potrafią realnie walczyć z problemem. Tak jest choćby w kwestii profilaktyki raka piersi. Wciąż nie ma jakichś naprawdę skutecznych i szybkich metod wykrywania, mammografia może dawać niekiedy nawet błędne rozpoznanie.