Domowe sposoby na przeziębienie

Народные средства лечения простудÑNie każda infekcja jest tak poważna, że niezbędne staje się zażywanie leków przepisywanych przez lekarza. Z wieloma zdrowotnymi przypadłościami możemy poradzić sobie samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po metody, które znane są od wieków, a stosowane były często już przez nas praprababcie.

Inhalacje pomogą odetkać zatkany nos

Przeziębieniu na ogół towarzyszy silny katar, który prędzej czy później doprowadza do tego, że mamy zatkany nos. Jest to sytuacja niezwykle niekomfortowa – oddychanie przez nos jest niemożliwa, a zastąpienie go ustami sprawia, że szybko wysychają nam wargi i język. Rozwiązaniem tej przykrej sytuacji są inhalacje, które nie tylko udrożniają nos, ale wykazują również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Inhalacje można przygotować z różnego rodzaju ziół. Idealnie sprawdza się mięta, tymianek i rumianek. Sięgnąć można także po olejki. W tym wypadku najlepszym wyborem będą:

  • olejek tymiankowy;
  • olejek sosnowy;
  • olejek miętowy;
  • olejek eukaliptusowy.

Jeżeli ziołowe aromaty nie są dla nas, możemy postawić na zwykłą sól kuchenną lub sól leczniczą, którą kupimy w aptece.

Wykonując inhalacje, trzeba pamiętać, aby nie nachylać się zbyt nisko nad naczyniem z gorącą wodą. Mogłoby bowiem wtedy dojść do poparzenia nie tylko śluzówki nosa, ale również zatok.

Płukanki pomogą uporać się z bólem gardła

Przeziębienie przebiega zazwyczaj również z bólem gardła. Nie trzeba jednak od razu sięgać po syntetyczne tabletki, które zakupimy w aptece. Dobrym rozwiązaniem są płukanki ziołowe, które łagodzą ból, a także zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Z czego je przygotować? Zielarze polecają przede wszystkim te z szałwii. Wystarczy saszetkę ziół zalać wrzątkiem i zostawić do zaparzenia, a następnie jeszcze letnim płukać gardło. Najlepiej robić to kilka razy dziennie. Szałwia wykazuje bardzo silnie działanie przeciwzapalne. Warto sięgnąć po nią od razu, kiedy tylko poczujemy, że z naszym gardłem dzieje się coś złego.

Dobrze działa również płukanka z rzepiku, ale to ziele o wiele trudniej zakupić.

Solidna dawka witaminy C

W walce z przeziębieniem pomocna jest także witamina C. Warto dostarczać ją do organizmu również w czasie rekonwalescencji. Dbając o jej duże ilości, zapewniamy naszemu układowi odpornościowego siłę do wytężonej pracy. Gdzie znaleźć kwas askorbinowy? Jego doskonałym źródłem jest sok z kiszonej kapusty oraz kiszonych ogórków. Wystarczy dziennie wypijać szklankę tego rarytasu, aby dostarczyć sobie ogromnej ilości witaminy C. Dobrym wyborem jest także herbatka z dzikiej róży, która jednocześnie ma działanie lekko rozgrzewające. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno zalewać jej wrzącą wodą. Witamina C ginie bowiem w zbyt wysokiej temperaturze.

Jeżeli infekcja dopadła nas latem, witaminy C możemy dostarczyć sobie, sięgając po czarne i czerwone porzeczki. Są to naturalne źródła witaminy C, które w ciągu ostatnich kilku lat wydają się być zbyt mało doceniane. Duże ilości kwasu askorbinowego zawiera także natka z pietruszki, którą warto posypywać kanapki.