Dbamy o własne piersi

pobrany plik (5)Piersi są niewątpliwym atutem każdej kobiety. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wystarczy wcierać w nie kremów ujędrniających – trzeba je także regularnie badać. To bowiem właśnie odpowiednie badania pozwalają wcześnie wykryć jakiekolwiek zmiany i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Samobadanie

Każda kobieta powinna raz w miesiącu, najlepiej tego samego dnia cyklu, samodzielnie badać własne piersi. To proste i darmowe badanie to najlepsza droga do wykrycia jakichkolwiek zmian, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Co pół roku piersi powinien zbadać lekarz ginekolog – nawet wtedy, kiedy ty sama nie wyczułaś w nich nic niepokojącego. Nie należy wstydzić się i zawsze, kiedy lekarz o tym zapomina, należy upomnieć się o badanie.

USG

Pierwsze USG piersi należy wykonać po skończeniu trzydziestego roku życia. Od tego momentu aż do czterdziestych urodzin trzeba poddawać mu się raz w roku. Po przekroczeniu czterdziestki badanie można wykonywać raz na dwa lata, pamiętając, że przeplatać należy je z mammografią. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy z jakiegoś powodu lekarz zaleci nam inne postępowanie.

USG piersi jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Nie wywołuje również dyskomfortu. Dla własnego lepszego samopoczucia warto jednak poszukać lekarza – kobiety. Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania i może być wykonywanie niezależnie od tego, w którym dniu cyklu znajduje się kobieta.

Mammografia

Pierwszą należy wykonać po czterdziestych urodzinach. W wypadku tego badania najbardziej odpowiedni moment to druga połowa cyklu. Jeżeli kobieta już nie miesiączkuje, można je wykonać w dowolnie wybrany dzień. Badanie dla wielu kobiet nie jest przyjemny, a negatywne odczucia wiążą się z momentem dociskania piersi do specjalnej płytki. Mammografia jest badaniem bardzo dokładnym i pozwala wykryć już naprawdę niewielkie zmiany.

Rezonans magnetyczny

Jest to jedyne z wymienionych badań, którego nie wykonuje się profilaktycznie. Lekarz zleca je wtedy, kiedy wyniki omówionych powyżej badań go zaniepokoją. Badanie pozwala dokładnie określić, czy zmiany w piersi mają charakter nowotworowy, a także gdzie dokładnie się umiejscowiły. Jest to badanie bezbolesne, ale niektóre kobiety mogą odczuwać w jego czasie niepokój. Badania tego nie można przeprowadzić u kobiet, które:

  • mają rozrusznik serca;
  • mają sztuczną zastawkę serca;
  • mają endoprotezę biodra.

Co pomagają wykryć badania?

W czasie badania piersi wykryć można torbiele, brodawczaki, gruczalowłókniaki oraz raka piersi. Wyraźnie trzeba powiedzieć, że nie każda zmiana ma charakter nowotworu złośliwego i nie każda kończy się od razu amputacją piersi. Warto również zdać sobie sprawę, że nowotwór piersi bardzo dobrze poddaje się leczeniu, ale tylko wtedy, kiedy zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju. Nie należy więc lekceważyć badań okresowych, a także samobadania piersi. Kilka chwil poświęconych co miesiąc na dokładne poznanie swoich piersi być pozwoli bowiem uratować swoje własne życie.

Nie badasz swoich piersi? Nie zwlekaj! Zacznij już dziś!