Czy te oczy moga kłamac…

Czy te oczy mogą kłamać? Jak się okazuje, nie tylko ? mogą także skrywać tajemnicę na temat genetycznej predyspozycji do chorób. Osoby, które mają konkretny kolor oczu, mogą być bardziej narażone na zapadnięcie na pewne schorzenia niż inne. Dane te są oczywiście bardzo rozbieżne, nie ma w nich dużej precyzji ? w tym przypadku można mówić jedynie o zwiększonym lub zmniejszonym ryzyku.

Kolor oczu to dzieło ewolucji. Człowiek wytworzył kilka barw tęczówki po to, by przystosować się do zmieniającego się środowiska. Tam, gdzie nasłonecznienie jest duże, ludzie mają najczęściej ciemne tęczówki. W rejonach ciemnych, analogicznie, jasne. Czego powinni się zatem obawiać ludzie o konkretnym odcieniu oczu?

Osoby o tęczówkach jasnych:

– częściej chorują na nowotwory skóry

– występuje bielactwo nabyte

Osoby o tęczówkach ciemnych:

– zapadają na gruźlicę oraz różne infekcje

– mają problemy z układem immunologicznym

– wykazują większą skłonność do depresji

Kolor oczu może też nas chronić przed innymi niebezpieczeństwami. Jeżeli mamy oczy brązowe, to raczej nie grozi nam czerniak ? czyli najcięższa odmiana nowotworu skóry, szybko dająca przeżuty do narządów i mająca ogromne ryzyko śmierci.

Obecnie mamy trzy podstawowe barwy: brązowa, żółta oraz szara, które mieszają się w różnych proporcjach i dają odmienne efekty. Oczy jasno-piwne to tak naprawdę oczy żółte z dodatkiem brązowego barwnika, podczas gdy niebieskie mają niewiele żółtego i brązowego. Zielone zaś to oczy niebieskie, natomiast o zwiększonej ilości żółtego barwnika. Najpopularniejsze są oczy brązowe, później zielone, szare, a na samym końcu ? niebieskie.

To jaki masz kolor oczu jest bezpośrednio zależne od ilości melaniny. Najwięcej tego składnika znajduje się w oczach brązowych, a najmniej ? w niebieskich. Patrząc w lustro należy zawsze zwrócić uwagę na wszelakie niepokojące zmiany. Zdrowa tęczówka jest jednolita, otoczona ciemną obwódką. Wszystkie zmiany oraz plamki muszą być skonsultowane z odpowiednim specjalistą.