Cera tłusta? To już nie problem!

images (3)Jak sprawdzić, czy jesteś posiadaczem/posiadaczką cery tłustej? Przeprowadźmy prosty test. Umyj swoją twarz tak, jak robisz to codziennie, ale po zastosowaniu mydła, żelu czy pianki, nie przecieraj skóry płynem micelarnym bądź tonikiem, ani nie nakładaj kremu. Z „nagą” cerą wytrzymaj około 45 minut, a po tym czasie sięgnij po chusteczkę higieniczną i rozwarstw ją. Pojedynczą warstwę chusteczki przyłóż kolejno do czoła, nosa, policzków i brody silnie przyciskając, a następnie oceń, jak teraz wygląda chusteczka. Jeśli widoczne są na niej przebarwienia powstałe w wyniku nasączenia materiału sebum – jesteś posiadaczką cery tłustej lub mieszanej. Jeśli stan chusteczki nie zmienił się, prawdopodobnie masz cerę suchą.

Dodatkowo, jeśli Twoja cera nadmiernie się przetłuszcza, na pewno już wcześniej zaniepokoiło Cię poszerzenie porów i nieestetyczne błyszczenie twarzy w ciągu dnia, nawet przeświecające przez warstwę podkładu czy pudru, jeśli stosujesz makijaż. Co więcej, dla skóry tłustej charakterystyczne są także zaskórniki, wypryski i ropne zmiany zapalne. Chociaż oczywiście zmiany skórne nie są regułą.

Jeśli więc masz już pewność, że Twoja cera produkuje nadmierne ilości sebum, mamy dla Ciebie kilka wiadomości. Są wśród nich informacje dobre, ale i te gorsze. Twoja skóra posiada więcej gruczołów łojowych, których aktywność niefizjologicznie wzrasta. Czyni to ją jednak grubszą, lepiej wiążącą wodę i odporniejszą na uszkodzenia mechaniczne, a także zmarszczki. Prawdopodobnie zatem dłużej utrzymasz młody wygląd. Do minusów posiadania cery przetłuszczającej się należą wymienione już wcześniej nadmierne błyszczenie i wypryski. Choć walka z tymi dolegliwościami nie jest łatwa i bywa długotrwała, to przedstawimy Ci kilka wskazówek, które mogą pomóc.

Zadbaj o siebie od środka. Brzmi to dosyć poetycko, oznacza zaś prawidłowe odżywianie i nawadnianie. Pij minimum 1,5 – 2 litry wody dziennie. Korzystne wydaje się także odstawienie cukru (również tego stosowanego do słodzenia napojów!), a jeśli to przerasta Twoje możliwości – spróbuj przynajmniej znacznie ograniczyć słodycze. Rezygnacja z fast foodów również jest zalecana. Ponadto, obserwuj swoją skórę. Jeśli widzisz, że na używki, takie jak papierosy, alkohol czy kawa nasilają przetłuszczanie Twojej cery, próbuj sobie ich odmawiać. Istnieją także badania, w których ocenia się wpływ pikantnych przypraw na stan skóry. Być może ostra papryka i inne tego typu składniki kulinarne nie działają na Ciebie korzystnie.

Inwestuj również w odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim – nie wysuszaj swojej cery! To częsty błąd charakterystyczny dla posiadaczy cer tłustych i mieszanych. Wybieraj delikatne, ale skuteczne produkty oczyszczające – takie, które usuną nadmiar sebum i zanieczyszczenia, ale nie naruszą naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Po drugie – nawilżaj! Odpowiedni krem nawilżający to podstawa. Powinien być lekki, aby dodatkowo nie wzmagać przetłuszczania. Stosuj również maseczki i w miarę możliwości korzystaj z usług salonów kosmetycznych.